Bisiklet kulanırken yaşadığımız sorunların en sık görüleni su tüketimi ve susuzluktur. Bisiklette hafif tempoda ortalama bir insan saatte 1 litre suya ihtiyaç duyar. Eğer sürüş temponuz yoğunsa bu saatte 2 litre su ihtiyacına kadar çıkabilir.

Bisiklette su ihtiyacını karşılamak şehir içinde kolay iken şehirler arası yollar veya yaşam alanı dışında kalan ve insanların sık geçmedikleri bölgelerde çok daha zordur.

Şehir içinde bisiklet kullanımında park bahçe ve sokaklarda bulunan çeşmeler, market bakkallar, benzin istasyonları, ibadethaneler gibi yerlerden kolaylıkla su temin edebilirken şehirler arası yollarda eskisi kadar sık bulunmayan pınarlar ve benzinliklerden su temin edebiliriz. Ancak dağ taş ormanlık insanların yaşamadığı ve pınar veya akarsu olmayan bölgelerde sürecekseniz sürüş mesafenizi ve zamanınızı iyi planlayarak yanınıza almanız gereken su miktarını iyi planlamalısınız.

Peki suyu turlarda sürüşlerde fazla içmenin bir sakıncası varmı?

– Tabiki fazla su içmenin hiçbir sakıncası yok. Eğer fazla su içerseniz vücut bunu ya terleme yada idrar yoluyla atacaktır.

Az su içmenin ne gibi sonuçları olur?

– Az su içtiğinizde veya su içmediğinizde vücut direnciniz zayıflar, sürüş esnasında daha kolay yorulur ve performanstan düşer dengeniz bozulur.

Ayrıca azım çoklu içtiğinizi anlamanın en kolay ve sağlıklı yolu ise idrar renginin koyuluğu ve şeffaflığıdır.  Eğer idrar rengi koyu ise metabolizmanızda bireyler ters gidiyordur. Yok idrar rengi şeffaf ise sorun yok vücut fazla suyu atıyordur.

Bol sürüşlü bisiklet yolculuklarında sağlıcakla kalın….